Skoči na glavno vsebino
V petek so iz našega najstarejšega mesta Ptuj pripotovali kurenti naravnost pred Škrateljnovo hišo. Tam so jih poleg županje pričakali člani ostalih organizacij in društev, katere delujejo v občini Divača, ter naši učenci. Kurenti so naše tradicionalne pustne maske, katere so se skozi zadnja desetletja tudi precej spreminjala. S poskakovanjem in zvonjenjem odganjajo zimo in zlo, ter kličejo pomlad in dobro letino. Kurenti so imeli na sebi ovčjo kožo, okrog pasu pripetih več zvoncev, na glavi pa masko z dolgim rdečim jezikom, ter rogovi, okrašeni s pisanimi trakovi, perjem in rožami. Na nogah pa so kurenti imeli živo rdeče gamaše. Učenci so jih z zanimanjem občudovali, se z njimi veselili, ter si od blizu ogledovali kostume in maske. Kurenti so zaplesali tudi z našimi učiteljicami, ter z njihovim truščem pregnali za nekaj trenutkov meglo iz Divače. 

Besedilo in fotografije: Anamarija Meglič

 

(Visited 5 times, 1 visits today)

Ste že prebrali?

Rastem s knjigo

Rastem s knjigo

V četrtek, 28. septembra 2023, so sedmošolci v okviru projekta Rastem s knjigo obiskali krajevno knjižnico. Tam jim je...

Šolska TV – septembrska oddaja

Šolska TV – septembrska oddaja

Učenci interesne dejavnosti Šolska TV so zavihali rokave in posneli prvo oddajo šolske televizije. Vabimo vas k ogledu...

Skok v prvi razred

Skok v prvi razred

V novo šolsko leto 2023/2024  je na centralno šolo prvič vstopilo osemintrideset prvošolcev. Pod mentorstvom...

Dostopnost