Učenci 8. in 9. razredov so spoznali postopek nastajanja animiranega filma. Z mentorji zavoda Dagiba – Timonom Lederjem, Miho Šajina, Nino Bučuk in Anjo Gruden – so se vključili v štiri delavnice: animacija, zvok, projekcija in likovna.
Učenci so ustvarjali na temo varovanja okolja. Pripravili so elemente za animacijo in jih animirali. Ogledali so si slovenski animirani film Martin Krpan, posnetek, kako so se v vlogo vživeli igralci, ki so likom posodili glas, in kako v studiu dodajajo in imitirajo zvoke iz narave. V posebni delavnici pa so se preizkusili v sinhronizaciji zvoka.
Za učence je bila to nova izkušnja in v nastajanju naše animacije so zelo uživali. Nastalo animacijo si lahko ogledate na spodnji povezavi.
Šesto- in sedmošolci so najprej v večnamenskem prostoru prisluhnili Jeleni Sitar – režiserki, lutkarici in kamišibajkarici – ter Igorju Cvetku – etnomuzikologu, lutkarju in začetniku kamišibaja v Sloveniji. S kamišibajem sta učencem predstavila številne ljudske pripovedke in pesmi. Jelena je po vsaki predstavi učencem še posebej pojasnila principe kadriranja posameznih prizorov.
Po predstavah so učenci v svojem razredu oblikovali skupine po štiri ali pet, izbrali so si del zgodbe ali pesnitve in ilustrirali posamezne prizore. Peto šolsko uro so svoje kamišibaje predstavili.