Skoči na glavno vsebino

V petek, 11. aprila nas je obiskala ekipa iz Telekoma Slovenije, ki za osnovnošolce po vsej državi pripravlja brezplačne interaktivne delavnice o varni rabi interneta. Na naši šoli so izvedli štiri delavnice za učence 6. in 7. a razreda, kjer smo skupaj odkrivali, kako pametno in varno uporabljati digitalne tehnologije, ki vse bolj prepletajo naše vsakdanje življenje.

🧠 Kaj smo se naučili?

Delavnice z naslovom »Ne ujemimo se na trnek« so bile namenjene osveščanju mladih o najpogostejših spletnih tveganjih, med katerimi so:

  • Phishing in smishing: prevare preko e-pošte in SMS-sporočil, kjer napadalci skušajo pridobiti osebne podatke.

  • Grooming: spletno spolno napeljevanje otrok s strani neznancev.

  • Lažne novice in nevarne spletne trgovine, ki lahko vodijo v finančne izgube ali krajo identitete.

  • Deepfake tehnologije (globoki ponaredki), ki omogočajo ustvarjanje povsem lažnih video- in zvočnih vsebin.

  • Varna spletna prijateljstva: kako prepoznati resnične prijatelje in se zaščititi pred morebitnimi prevaranti.

👩‍🏫 Interaktivna zasnova delavnic je učencem omogočila, da so se preko primerov iz vsakdanjega življenja in konkretnih situacij naučili prepoznavati spletne pasti ter izvedeli, kam se lahko obrnejo po pomoč, če jo potrebujejo.

📣 Sodelujoči učenci so navdušili s svojo iskrenostjo, odprtostjo in zanimanjem za tematiko. Delili so tudi osebne izkušnje, ki so potrdile, da se s spletom srečujejo zelo zgodaj in da potrebujejo varno podporno okolje, v katerem lahko o tem odkrito spregovorijo.

🎯 Ključni cilj delavnic je bil, da učenci postanejo kritični, odgovorni in samozavestni uporabniki digitalnih tehnologij, ki znajo prepoznati nevarnosti in ustrezno ukrepati.

💡 Naša šola tudi v projektu DigFit

Ponosni smo, da je nekaj oddelkov naše šole vključenih v projekt DigFit, v okviru katerega učitelji sistematično razvijajo digitalne kompetence učencev. Cilj projekta je spodbujanje varne, odgovorne in ustvarjalne uporabe digitalnih tehnologij v učnem procesu in vsakdanjem življenju.

Delavnice Telekoma Slovenije so tako odlično dopolnile prizadevanja učiteljev v projektu DigFit ter učencem ponudile nova znanja in orodja za bolj suvereno in varno gibanje po digitalnem svetu.


Zahvaljujemo se Telekomu Slovenije za obisk in dragoceno znanje! Verjamemo, da smo z delavnicami naredili pomemben korak k varnejši digitalni prihodnosti naših učencev.

Ste že prebrali?