Teden pisanja z roko na PŠ Vreme

Na podružnični šoli Vreme  že drugo leto sodelujemo v akciji Teden pisanja z roko. To je vseslovenska akcija, s katero ozaveščamo pomen ohranjanja in pisanja z roko. Organizira jo Društvo Radi pišemo z roko skupaj z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport ter Zavodom RS za šolstvo.

Danes je tipkanje postalo glavni način posredovanja informacij. Naša pisava postaja manj čitljiva in bolj toga. Sporočilo napisano z roko je bolj osebno, prijazno in predvsem izraža spoštovanje do naslovnika. Več ko pišemo, bolj je pisava tekoča. Pisanje z roko je fina motorična spretnost, ki smo se jo naučili in se razvija samo, če jo vadimo in pišemo.

Letošnja osrednja tema projekta je Pišem z roko, ker … Pisanje z roko spodbujajo s svojimi rokopisi tudi igralka Mojca Fatur, olimpijska zmagovalka in športna plezalka Janja Garnbret in pisatelj, novinar Tadej Golob.

Učenci so v šoli izvedli različne aktivnosti ter se preizkusili v pisanju z roko. Tako je nastala škatla sporočil prijateljstva, ki se je napolnila s sporočili napisanimi z roko. Preizkusili so se v podpisovanju z različnimi pisali, izdelali broške o pomenu pisanja z roko. Učenci 4. in 5. razreda so izdelali plakat z lepimi mislimi ter pri pouku angleščine zapisali zakaj pišejo z roko.

»Pišem z roko, ker je z računalnikom komot, pisava pa je TOP. Osebna, iskrena, kot človek, od vsakega enkratna in posebna.« M.C.  Tako o pisanju z roko razmišlja ena izmed mam, saj smo k sodelovanju  povabili tudi starše in stare starše. Z roko so zapisali pravljice, ki so jih pripovedovali prvošolci ter delili z nami razmišljanja kaj njim pomeni rokopis.

Učenci vseh razredov so pokazali veliko ustvarjalnosti  ter navdušenosti za pisanje z roko. Pozitivna naravnanost učencev se je izražala skozi aktivno delo in ustvarila prijetno delovno vzdušje. Na šolskem hodniku smo pripravili razstavo z vsemi izdelki.

Čeprav se pisanje z roko zmanjšuje, njen pomen ostaja. Pisati z roko pomeni dodati osebno noto, novo vrednost, ohraniti osebni stik. Napisati lastnoročno nekaj izbranih besed je trajen spomin, nekaj kar ogreje naše srce in dušo tudi čez mnogo let.