Skoči na glavno vsebino

V četrtek, 26. maja 2022, smo na šoli izpeljali zaključek bralne značke. Obiskala nas je Anja Štefan – pesnica, pisateljica in, kot so zapisali v Društvu slovenskih pisateljev, ena najpomembnejših pripovedovalk, ki je s svojimi nastopi bistveno vplivala na uveljavitev in razmah pripovedovalske umetnosti v Sloveniji. Anja Štefan se je podpisala pod številne pesmi, uganke, pravljice, priredbe ljudskih pripovedi, prevode in dramatizacije za lutkovno gledališče. Je prejemnica številnih nagrad, ki jih podeljujejo za dosežke na področju otroške in mladinske literature, ter nagrade Prešernovega sklada leta 2022. Učence matične šole in obeh podružnic, ki so v letošnjem šolskem letu uspešno opravili bralno značko, je z delčkom svojega ustvarjanja popeljala v igrivi svet ugank, pesmi in pravljic.

Bralna značka v osnovni šoli ima sicer najdaljšo tradicijo med programi, ki spodbujajo razvoj bralne kulture na Slovenskem; v šolskem letu 1960/1961 sta jo na OŠ Prevalje osnovala učitelj slovenskega jezika Stanko Kotnik in pisatelj Leopold Suhodolčan, tedaj ravnatelj te šole. Spodbuja branje po lastnem izboru učencev in glede na njihove bralne zmožnosti, zanimanja in želje. Tudi preverjanje prebranega poteka na različne načine: učenci se z mentorji o prebranem delu pogovarjajo, predstavijo zgodbo ob ilustracijah, ilustrirajo prebrano, napišejo nadaljevanje zgodbe, opišejo katerega izmed literarnih likov …

Vsem učencem, ki so opravili bralno značko, še enkrat čestitamo. Glede na to, da se bližajo poletne počitnice in z njimi več prostega časa, pa vse učence in starše na tem mestu vabimo, da se posvetite pravim in tudi knjižnim prijateljem. Dobra zgodba te namreč vedno sprosti, razneži, navdihne, razširi obzorje. Uživajte ob dobrih knjigah.

Alenka Tomazin

Ste že prebrali?

Izšla je Vremščica

Izšla je Vremščica

V letošnji Vremščici smo se odločili raziskati moč besed. Učenci so razmišljali o reku »lepa beseda lepo mesto najde«,...

Dostopnost