Skoči na glavno vsebino
V petek so iz našega najstarejšega mesta Ptuj pripotovali kurenti naravnost pred Škrateljnovo hišo. Tam so jih poleg županje pričakali člani ostalih organizacij in društev, katere delujejo v občini Divača, ter naši učenci. Kurenti so naše tradicionalne pustne maske, katere so se skozi zadnja desetletja tudi precej spreminjala. S poskakovanjem in zvonjenjem odganjajo zimo in zlo, ter kličejo pomlad in dobro letino. Kurenti so imeli na sebi ovčjo kožo, okrog pasu pripetih več zvoncev, na glavi pa masko z dolgim rdečim jezikom, ter rogovi, okrašeni s pisanimi trakovi, perjem in rožami. Na nogah pa so kurenti imeli živo rdeče gamaše. Učenci so jih z zanimanjem občudovali, se z njimi veselili, ter si od blizu ogledovali kostume in maske. Kurenti so zaplesali tudi z našimi učiteljicami, ter z njihovim truščem pregnali za nekaj trenutkov meglo iz Divače. 

Besedilo in fotografije: Anamarija Meglič

 

(Visited 29 times, 1 visits today)

Ste že prebrali?

Tradicionalni slovenski zajtrk 2023

Tradicionalni slovenski zajtrk 2023

Začetek jeseni v Sloveniji prinaša okusno tradicijo – obeležitev Tradicionalnega slovenskega zajtrka, ki že trinajsto...

Mi smo živa dediščina

Mi smo živa dediščina

Ob praznovanju 20. obletnice UNESCO Konvencije o varovanju nesnovne kulturne dediščine, ki smo jo obeležili v okviru...

Dostopnost