V petek so iz našega najstarejšega mesta Ptuj pripotovali kurenti naravnost pred Škrateljnovo hišo. Tam so jih poleg županje pričakali člani ostalih organizacij in društev, katere delujejo v občini Divača, ter naši učenci. Kurenti so naše tradicionalne pustne maske, katere so se skozi zadnja desetletja tudi precej spreminjala. S poskakovanjem in zvonjenjem odganjajo zimo in zlo, ter kličejo pomlad in dobro letino. Kurenti so imeli na sebi ovčjo kožo, okrog pasu pripetih več zvoncev, na glavi pa masko z dolgim rdečim jezikom, ter rogovi, okrašeni s pisanimi trakovi, perjem in rožami. Na nogah pa so kurenti imeli živo rdeče gamaše. Učenci so jih z zanimanjem občudovali, se z njimi veselili, ter si od blizu ogledovali kostume in maske. Kurenti so zaplesali tudi z našimi učiteljicami, ter z njihovim truščem pregnali za nekaj trenutkov meglo iz Divače. 

Besedilo in fotografije: Anamarija Meglič

 

Ste že prebrali?

Prireditev ob dnevu žena

Prireditev ob dnevu žena

»8. marec dan žena, voščim tebi mamica. Rožice ti podarim, sreče zdravja zaželim! Danes ti bo ptička pela, rožica bo...