Skoči na glavno vsebino

ZRSŠ (Zavod RS za šolstvo) je letos na Pedagoškem forumu ob EDJ izbral 10 najboljših prispevkov, ki smo jih šole objavile ob praznovanju evropskega dneva jezikov (26. septembra 2022), med katerimi je tudi prispevek naše šole.

Nagrajeni prispevki letošnjega leta so:

  • Osnovna šola Velika Dolina s prispevkom Spoznajmo svoje sosede,
  • VIZ II. Osnovna šola Rogaška Slatina s prispevkom Ne bodi kot Ostržek!,
  • Osnovna šola Ivana Cankarja Vrhnika s prispevkom Jezikovni teden »Jeziki in mladi«,
  • Osnovna šola Divača s prispevkom Pregovori in pisave ob evropskem dnevu jezikov,
  • Osnovna šola Polzela in Podružnična osnovna šola Andraž s prispevkom Spoštujemo vse jezike – žoga nas povezuje,
  • Osnovna šola Kidričevo s prispevkom Teden za nov jezik – delavnica za pokušino jezika učencev iz Ukrajine.
  • Prometna šola Maribor s prispevkom Šport in jeziki – projektni teden in jezikovne dejavnosti,
  • Prva gimnazija Maribor s prispevkom Umetnost spodbuja našo kreativnost,
  • Srednja šola za gostinstvo in turizem Celje s prispevkom Spoznajmo se,
  • Živilska šola Ljubljana s prispevkom Bazar jezikov na Živilski šoli. 

Cilj letošnjega EDJ je bil spoznavanje vseh jezikov, ki jih znajo otroci naše šole, oz. “spoštovanje vseh jezikov, prisotnih na evropski celini ter našem območju”.

Vezna nit našega letošnjega posnetka, ki je ob tej priložnosti nastal, so pregovori. Pregovore poznajo vsi jeziki, z njimi se iz roda v rod prenašajo življenjske modrosti kot del žive kulturne dediščine. Nekateri pregovori so v tujih jezikih identični slovenskim, nekateri pa zelo podobni, življenjske izkušnje ne poznajo meja.

V drugem delu letošnjega posnetka smo malo bolje spoznali dve, za nas malo manj znani pisavi: prva je cirilica, ki nam jo je predstavil osmošolec Mihajlo Pantić, druga pa Braillova pisava (brajica). O tem nam je precej povedala naša bivša učenka Zala Hreščak.

Tudi letos smo v luči vključevanja medkulturnih vidikov in ozaveščanja sprejemanja različnih jezikovnih in kulturnih stvarnosti na ta dan posvetili posebno pozornost manj razširjenim jezikom, ki jih na naši šoli ne poučujemo. Pregovor pravi: »Več glav več ve« (in več zna).

Na naši šoli imamo res pestro znanje različnih jezikov.

Še enkrat čestitke vsem nastopajočim.

 

Alma Volk, učiteljica italijanščine

Ste že prebrali?

Po Fabianijevih poteh

Po Fabianijevih poteh

  OŠ Dutovlje in OŠ Antona Šibelja Stjenka Komen sta že desetič organizirali bienalni natečaj prostorskega...

Dostopnost