Skoči na glavno vsebino
Pridobivanje veščin v nudenju prve pomoči

Pridobivanje veščin v nudenju prve pomoči

Nesreča ne počiva in lahko se zgodi tudi pod domačo streho. Pravzaprav nesreče v domačem okolju predstavljajo zelo velik delež vseh nesreč. In da bomo v vsakem trenutku pripravljeni pomagati sebi ali bližnjim, smo k uram gospodinjstva poklicali medicinsko sestro Ano Furlan, ki nam je odgovorila na kar nekaj vprašanj, med drugimi tudi na:

– Kaj storiti, ko oseba v vaši bližini močno krvavi, v bližini pa ni povojev?

– Kaj storiti ob opeklini, ki je večja kot dlan in jo pokrivajo mehurji?

– Kako ravnati, ko smo priča alergijski reakciji, omedlevici ali celo zastoju srca?

Najbolj pa smo veseli, da nam je omogočila preizkusiti se v rokovanju z defibrilatorjem.

Upamo, da nam v praksi ne bo potrebno velikokrat nuditi prve pomoči, če pa bo, smo pri gospodinjstvu uspeli dobiti kar nekaj veščin, ki lahko zagotovijo učinkovito in hitro ukrepanje ter pomagajo pri oskrbi poškodb, lajšajo trpljenje in povečujejo možnosti za preživetje ljudi v stiski.

Učenci 5. c

Pouk naravoslovja malo drugače

Pouk naravoslovja malo drugače

O kako lepo bi bilo, če bi obogateli tako kot neznani arheolog, ki je Ido, eno izmed mnogih odlično ohranjenih fosilov, najdenih v jami Messel, prodal za več kot milijon dolarjev. Toda še prej bi morali postati arheologi in dragoceni fosil sploh poiskati. To ne bi bilo težko, če bi vedeli, kaj fosili so. Prav zato smo se učenci 4. c razreda pogovarjali o tem in  model fosila pri pouku poskušali narediti tudi sami. Uporabili smo lupine školjk in polžje hišice, mivko, mavec in vodo. Nastali so res zanimivi izdelki. Kar poglejte si jih.

Učenci 4. c

 

Vsi ga poznajo, koliko pa jih ve, zakaj in kako nastane?

Vsi ga poznajo, koliko pa jih ve, zakaj in kako nastane?

 V vročih poletnih mesecih si ga želimo skoraj toliko kot dež, na Primorskem si zaradi njega na strehe nalagajo kamenje. O čem smo se učili?

Seveda, o vetru. Na tehniškem dnevu smo se pogovorili, kaj se mora zgoditi, da začne pihati veter? In ko smo našli odgovor na to vprašanje so sledile delavnice. Izdelali smo si zmaja, balon na vroči zrak in vetromer.

Dan smo zaključili z mislijo, da je veter lahko prijatelj in sovražnik človeštva. Želimo si, da bi bil predvsem prvo.

Učenci 5.c