Skoči na glavno vsebino
Tradicionalni slovenski zajtrk 2023

Tradicionalni slovenski zajtrk 2023

Začetek jeseni v Sloveniji prinaša okusno tradicijo – obeležitev Tradicionalnega slovenskega zajtrka, ki že trinajsto leto združuje otroke in odrasle v slavljenju sladkega in okusnega doživetja. Vsak tretji petek v novembru naša šola postane prizorišče okusnega zajtrka in pomembnih spoznanj o zdravi prehrani.

Letošnji slogan »Kruh za zajtrk – super dan!« nas vabi k slavju zdravja in energije, ki ju prinaša dober zajtrk. Zajtrki so ključni za zagon našega dneva, saj nam zagotavljajo potrebno gorivo za premagovanje izzivov. Pomembno pa je tudi, da pri tem izbiramo lokalno in sezonsko hrano in tako podpiramo naše okolje ter prispevamo k ohranjanju naravne raznolikosti in tradicije.

Srce slovenskega zajtrka skriva darove – med, maslo, jabolko, kruh in mleko. Med s svojo zlatorjavo barvo nam ne le sladi življenja, temveč prinaša tudi številne zdravstvene koristi. Čebele, skrbne vrtnarke naše narave, nas navdušujejo in naša odgovornost je, da ozaveščamo, kako so pomembne.

Učence prvega triletja je zato obiskala čebelarka Petra Gombač, ki je s svojo strastjo predstavila čar čebelarskega sveta. Čebelji panji Čebelarstva Gombač se nahajajo na območju parka Škocjanske jame, med pa pridelujejo v Naklem, kjer so doma. Gospa Petra je otrokom razložila pomen čebel, jim pokazala pripomočke, ki se jih uporablja pri čebelarstvu, in razložila, kako med sploh nastane. S seboj je prinesla tudi dišeče medenjake, ki jih je spekla sama.

Vsak grižljaj današnjega zajtrka je poziv k zdravju, okoljski odgovornosti in spoštovanju naravnih darov.

Mi smo živa dediščina

Mi smo živa dediščina

Ob praznovanju 20. obletnice UNESCO Konvencije o varovanju nesnovne kulturne dediščine, ki smo jo obeležili v okviru KAMENTON-a 2023 v Kostanjevici na Krasu, smo se z učenci pogovarjali o tem, kaj je živa dediščina in kaj se z njo zgodi, če je ne varujemo, kako se suhozidna gradnja odraža v skupnosti, njeni kulturni krajini, kulturni raznolikosti sveta, varovanju in njihovih željah za prihodnost glede stanja suhozidne gradnje na Krasu. Poleg tega je ob tej posebni priložnosti po praktični izkušnji gradnje na suho čez cesto ves dan nastajala zrcalna podoba suhega zidu kot skupna slika, ki ji je vsaka skupina otrok dodala svoj pogled, občutke suhega zidu in izkušnje.

Njihove misli smo posneli in pripravili kratek video njihovih misli.  

Dostopnost