Valeta 2023

V četrtek, 15. junija 2023, se je v telovadnici OŠ dr. Bogomirja Magajne Divača poslovila najštevilčnejša generacija do zdaj – generacija 2008. Štela je kar 57 učencev.

Pisalo se je leto 2014, ko so kot majhni prvošolčki z rumenimi rutkami prestopili šolski prag, večina matične šole v Divači, nekateri pa podružnic v Senožečah in Vremah. »V zavetju ene učilnice in učiteljice je bilo – preprosto lepo,« so povedali. In so rasli in kot petošolci kmalu postali ta veliki in ta glavni. Pa je prišel šesti razred, ko so bili na novem terenu – vsi na predmetni stopnji v Divači – spet ta mali. »Sprehajali smo se po šoli in bili vsako uro v drugi učilnici z drugim učiteljem. Na začetku je bilo težko, a smo se hitro privadili,« so se spominjali vstopa v 6. razred. Pa je prišla valeta, septembra gre vsak svojo pot, vsak svojim sanjam in ciljem naproti.

Devetošolci so slovesen zaključek osnovnega šolanja začeli s plesom s sovrstniki in starši. Sledil je simpatičen televizijski dnevnik Divače TV, prežet z veliko humorja. V njem so gledalci lahko videli, kako si učenci predstavljajo prenovo šole, v kateri bi bilo obvezno tisto, kar zdaj ni dovoljeno. Devetošolci pa so bili tudi glavne zvezde dnevnega pregleda aktualnih, športnih in kulturnih dogodkov, ni pa manjkalo niti prispevkov s področja estrade.

TV-dnevniku je sledila podelitev spričeval, pohval in priznanj. Generacija se ponaša s številnimi učenci z nagradami na naravoslovno-tehniškem, jezikoslovnem, kulturno-umetniškem, športnem in raziskovalnem področju. Ravnateljica Damijana Gustinčič in županja Alenka Štrucl Dovgan pa sta podelili tudi najprestižnejši nagradi: priznanje učiteljskega zbora z nagrado šole je za uspehe in dosežke na šolskem področju prejela učenka Lara Boštjančič, pohvalo občine Divača za uspehe in dosežke na šolskem in izvenšolskem področju pa Blažka Grižon.

Razredničarke devetošolcev

Narodna galerija

Petošolci so nekaj ur likovnega pouka namenili ustvarjanju na razpisan nagradni natečaj Narodne galerije z naslovom Ne-vidna moč. Učenci so pod mentorstvom Anamarije Meglič ustvarjali z različnimi tehnikami. Na razpis so poslali likovna dela vseh učencev, saj so bili njihovi izdelki zelo bogato izpovedni, predvsem pa, samo njihovi. Med 30 najboljših del sta se uvrstila petošolca Anja Perić in Rene Štumpfel. Njuni sliki krasita eno izmed razstavnih sten v Narodni galeriji v Ljubljani.

Iskrene čestitke nagrajencema!

Čestitke tudi vsem ostalim petošolcem za trud, ki so ga vložili v likovna dela, saj so bila resnično zelo izpovedna s pridihom njim lastnega otroškega doživljanja in razumevanja sveta.

Več na povezavi: https://www.ng-slo.si/si/razstave-in-projekti/razstava/ne-vidna-moc?id=5420

S kolesom na izlet in po nova znanja

Petošolci so se, z novo pridobljenim kolesarskim izpitom, v spremstvu učiteljev odpeljali v Povir, kjer so pridobivali nova znanja in veščine v družinskem podjetju Kamnoseštvo Tavčar in pri učiteljici joge Taji Tavčar. Ob pomoči učiteljice jahanja Urše Vadnjal so se preizkusili v jahanju konj.

V kamnoseštvu je Nika Tavčar petošolce ob prihodu postregla z bomboni in jim predstavila kamnoseško delavnico ter nekaj različnih postopkov obdelave kamna. Učenci so sami izklesali poljubne motive na brušeni marmorni plošči. Taja Tavčar je učencem na delavnici predstavila nekaj sprostitvenih tehnik gibanja in dihanja. Posebno doživetje za učence pa je bilo jahanje konja ob pomoči Urše Vadnjal. Učenci so bili vidno zadovoljni in hvaležni za vsa doživetja.  Za konec so učenci odkolesarili v Divačo, kjer so svoja doživetja hiteli pripovedovati svojim prijateljem.

Prostovoljcu Dušanu Peterlinu, ki nas je na poti spremljal s kolesom, Niki Tavčar iz Kamnoseštva Tavčar, učiteljici joge Taji Tavčar in učiteljici jahanja Urši Vadnjal, se iskreno se zahvaljujemo za njihov čas, prijaznost in znanja, ki so jih podelili z učenci.